ΕΙΔΗΣΕΙΣ, ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΣ, ΤΑΞΙΔΙΑ, ΟΡΘΟΔΟΞΙΑ, ΣΥΝΕΝΤΕΥΞΕΙΣ
ΑΘΛΗΤΙΚΕΣ ΕΙΔΗΣΕΙΣ

Ελλάδα – Τσεχία 94-88: Στους «8» η Εθνική

Η Τσεχία ήταν ο κακός δαίμοντας της Εθνικής ομάδας αφού τις είχε κάνει ζημιές τα προηγούμενα χρόνια και έδειχνε ικανή να την κάνει και τώρα, αλλά με τον Γιάννη Αντετοκούνμπο να κάνει ένα μυθικό δεύτερο ημίχρονο, η Ελλάδα επικράτησε με 94-88 και προκρίθηκε στους «8» του Eurobasket, όπου θα αντιμετωπίσει τη Γερμανία.

Η Εθνική ομάδα μπήκε με φόρα στο ματς και προηγήθηκε με 11-2 στο 3′, αλλά οι Τσέχοι ανασυντάχθηκαν και με τον Βέσελι να είναι ασταμάτητος έκαναν σερί 12-0 και πέρασαν μπροστά με 18-16 στο 8′, για να κλείσει έτσι η πρώτη περίοδος με τις δύο ομάδες ισόπαλες (20-20). Η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη δεν μπορούσε να βρει πόντους στο «ανοιχτό» γήπεδο και αυτό ήταν πρόβλημα, αφού η Τσεχία ήταν καλά διαβασμένη και παρέμενε κοντά στο σκορ.

Ένα τρίποντο του Καλάθη στο 17′ έδωσε αέρα τεσσάρων πόντων στην Ελλάδα (36-32) αλλά οι αντίπαλοι αντέδρασαν ξανά και με τον Άουντα να βοηθάει τον Βέσελι κατάφεραν να προσπεράσουν και να κλείσουν το πρώτο ημίχρονο στο +4 (41-45).

Το μεγάλο πρόβλημα για την Εθνική ομάδα ήταν το γεγονός ότι οι Τσέχοι είχαν καταφέρει να περιορίσουν τον Αντετοκούνμπο, όπως δείχνει και το γεγονός ότι είχε μόνο 4 πόντους στο πρώτο ημίχρονο, αλλά από την 3η περίοδο αυτό άλλαξε… Ο Greek Freak ανέβασε στροφές, η ομάδα γενικά έβγαζε περισσότερο πάθος και τελικά στο 24′ πέρασε ξανά μπροστά με 50-49, δίνοντας την εντύπωση ότι μπήκε στον ίσιο δρόμο. Δεν ήταν έτσι όμως…

Οι Άουντα και Χρούμπαν βγήκαν μπροστά για την Τσεχία που πήρε ξανά το προβάδισμα και πήγε στο +5 (55-60) στο 27′, με τον Αντετοκούνμπο να αναλαμβάνει να απαντήσει και να το κάνει, βάζοντας ξανά μπροστά την Ελλάδα (61-60 στο 29′). Στο τελευταίο λεπτό της τρίτης περιόδου, όμως, οι Τσέχοι ήταν πιο συγκεντρωμένοι, ενώ το τρίποντο του Κίζλινκ από τα 9 μέτρα τούς επέτρεψε να ξεφύγουν ξανά με τέσσερις πόντους (63-67).

Μπαίνοντας, επομένως, στο τελευταίο 10λεπτο, τα πράγματα ήταν απλά: Η Ελλάδα έπρεπε με κάθε τρόπο να νικήσει. Και το πρώτο βήμα ήταν η βελτίωση της άμυνας, με αποτέλεσμα η Τσεχία να μην σκοράρει για τρία λεπτά. Το 63-67, επομενως, μετατράπηκε σε 69-67, για να ακολουθήσουν στη συνέχεια μεγάλα καλάθια από τους Σλούκα και Αντετοκούνμπο, με το σκορ να γίνεται 78-70 στο 35′.

Το μομέντουμ, πλέον, ήταν υπέρ της Εθνικής ομάδας και ο Γιάννης ανέλαβε να καθαρίσει την υπόθεση-πρόκριση, κάνοντας το 88-78 στο 38′ με τρίποντο, για να έρθει τελικά η νίκη με το 94-88.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-20, 41-45, 63-67, 94-88